Odbyt

Mimo że odbyt znajduje się w takiej bliskości narządów płciowych, sam nie jest organem płciowym. Jest to jeszcze jeden otwór w tej okolicy ciała. Jeśli poprowadzisz linię od ujścia pochwy w dół, natrafisz właśnie na odbyt. Jest to zewnętrzne ujście jelit, które mają kształt długich, pustych w środku rurek, ułożonych wewnątrz ciała.

Czy pamiętacie naszą rozmowę o tym, jak pokarm rozkłada się w organizmie i że mocz jest częścią wydalanych na zewnątrz produktów? Oprócz płynu efektem tego rozkładu są również treści o stałej konsystencji, zwane kałem. Kał przesuwa się przez jelita i kiedy w wiadomym celu udajemy się do toalety, ruchy jelit powodują wydalenie go na zewnątrz przez odbyt.

Skóra wokół odbytu, podobnie jak w przypadku sromu, może ciemnieć w czasie dojrzewania. W tym też czasie pojawia się tam owłosienie. Na tym wyczerpaliśmy temat zewnętrznych narządów płciowych. W następnym rozdziale przyjrzymy się narządom wewnętrznym i opowiemy, co się z nimi dzieje w okresie dojrzewania.

Zmiany na zewnątrz ciała: rozwój piersi, owłosienia łonowego, zmiany w sromie, są tylko odbiciem jeszcze ważniejszych zmian zachodzących wewnątrz naszego organizmu. Aby móc w pełni zrozumieć dojrzewanie oraz zjawisko miesiączki, musimy poznać dokonujące się w nas zmiany.

Leave a Reply