Zmiany kształtów

Podczas dojrzewania także twoja twarz ulega zmianom. Jej dolna część wydłuża się, a całość staje się pełniejsza. Zmieniają się też proporcje i kształty sylwetki. Poszerzają się biodra, tkanka tłuszczowa zaczyna pokrywać uda, pośladki i biodra, a to powoduje zaokrąglenie sylwetki (patrz rys. 6). Twoje piersi, także dzięki tkance tłuszczowej, stają się pełniejsze i krągłejsze (szczegółowe omówienie tego tematu w rozdziale 4).

W tym czasie biodra poszerzają się. Pojawia się tkanka tłuszczowa wokół bioder, pośladków i ud, zaokrąglając kształty. Zaczynają się rozwijać piersi ł pojawiają się pierwsze oznaki owłosienia w okolicy łonowej i pod pachami.

Ciało każdego człowieka jest niepowtarzalne. Są więc ludzie niscy i wysocy, szczupli i tędzy, drobni i potężni, pulchni i „kościści”. Oczywiście, można do pewnego stopnia zmienić swój wygląd przez zastosowanie diety i uprawianie sportu. Jeśli jesteś zbyt szczupła, możesz przybrać na wadze, jeśli zbyt pulchna, możesz, dzięki diecie, zrzucić zbędne kilogramy. Wykonując odpowiednie ćwiczenia na określone grupy mięśni, możesz wpłynąć na ich kształt. Ale musisz wiedzieć, że masz zakodowany genetycznie pewien typ budowy. Bez względu na to, j ak mało lub j ak dużo będziesz j adać i jakie rodzaje ćwiczeń wykonywać, nie przebudujesz całkowicie swojego ciała.

Jeśli nie podoba ci się twoje ciało, bo jest zbyt duże lub zbyt drobne, dobrze ci zrobi rozmowa z lekarzem. Określi on rodzaj diety i ćwiczeń, jakie pomogą ci zyskać lub stracić na wadze. A jeśli nie wiesz, czy twoja waga jest prawidłowa przy twoim wzroście i typie budowy, lekarz pomoże ci określić, co jest twoim zmartwieniem: nadwaga, niedowaga czy też może całkiem coś innego. Jeśli cięto nie zadowoli, spróbuj zastanowić się, jakie są źródła twojej frustracji?

Leave a Reply